ویژگیهای دات نت 6

ویژگیهای دات نت 6

  • سطح مقاله : متوسطه
  • نویسنده : ساناز-باقریان

همان‌طور که می‌دانید دات نت 6 به یک فریم ورک گفته می‌شود. فریم ورک در حالت کلی، به مجموعه‌ای از کدهای آماده، اطلاق می‌شود که می‌توانند آن‌ها را توسعه دهند و سپس در اختیار سایر برنامه‌ نویسان قرار دهند. فریم ورک، در حقیقت یک چارچوب نرم افزاری است که مجموعه‌ای از قواعد و کتابخانه‌های برنامه نویسی را در بر می‌گیرد. بنابراین، فریم ورک دات نت نیز از هزاران کتابخانه و قواعد و ابزارهایی به وجود آمده است. در واقع ویژگیهای دات نت 6 به برنامه نویسان کمک می‌کند تا با نوشتن کدهای بسیار کم‌تر در زمانی بسیار کوتاه‌تر، به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا کنند.

نسخه دات نت 6 نیز از جمله پلتفرم‌هایی است که توسط شرکت مایکروسافت، طراحی و منتشر شده‌ است. در این نسخه، فرایند یکتا سازی و یا یکپارچه سازی و ادغام دات نت، به پایان رسیده‌ است. نسخه دات نت 6 دارای چندین ویژگی و مزیت منحصر به‌ فرد است.

از جمله مزایای به‌ کار گیری این سیستم و ویژگی‌های قابل‌ توجه آن، می‌توان به قابلیت بارگذاری SDK اشاره کرد که شرکت مایکروسافت، این قابلیت را در نسخه مورد نظر به روز رسانی کرده‌ و بهبود داده است. از طرف دیگر، پشتیبانی بسیار مناسبی را از این ویژگی و قابلیت، ارائه می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های این نسخه تازه، می‌توان به بهبودهایی اشاره کرد که در زمینه محیط ابری این سیستم، روی داده‌ است. در این مقاله قصد داریم برخی از ویژگیهای جدید دات نت 6 را بیان نماییم، همچنین برای آشنایی بیشتر با عملکرد دات نت پیشنهاد میکنم مقاله معماری برنامه‌های دات نت را در آکادمی استاد باش مطالعه کنید.

پیش از بررسی ویژگیهای دات نت 6 لازم است این عامل را نیز در نظر داشته باشید که تا کنون چندین پیش‌ نمایش از دات نت 6 توسط شرکت مایکروسافت ارائه‌ شده است. هر کدام از این پیش نمایش‌ها، ویژگی‌های مخصوصی را در مورد این نسخه به نمایش درآورده‌اند. این ویژگی‌ها را می‌توان در چند مورد خلاصه کرد.


قابل استفاده برای سیستم­های مختلف، توسعه اپلیکیشن­ها

یکی از نکات قابل ذکر در زمینه این نسخه این است که این پلتفرم را می‌توانید برای ویندوز مورد استفاده قرار دهید. هم‌چنین نسخه دات نت 6 مایکروسافت برای سیستم‌های لینوکس و مک نیز قابل‌ دسترسی است. لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که این پلتفرم می‌تواند نوعی عملکرد یکپارچه را در میان برنامه‌های مختلف ابری، دسکتاپ، اینترنت اشیا و… فراهم کند.

از طرف دیگر در این نسخه، اپلیکیشن‌های تحت وب Blazor نیز توسعه و بهبود پیدا کرده‌اند. بنابراین توسعه‌ دهندگان این امکان را به دست می‌آورند که بتوانند اپلیکیشن‌هایی را به وجود آورند و سپس آن‌ها را در دسکتاپ و یا موبایل مورد استفاده قرار دهند.


به روزرسانی SDK workloads در دات نت 6

لازم است به این نکته توجه داشته باشید که SDK workloads به‌ عنوان یک بخش اصلی برای اجرای فرآیند  یکپارچه‌ سازی دات نت مورد استفاده قرار گرفته‌ است. این عامل می‌تواند از اپلیکیشن‌های بسیاری پشتیبانی به عمل آورد. لازم است بدانید که این پشتیبانی، در شرایطی صورت می‌گیرد که حجم فایل SDK نیز افزایش پیدا نمی‌کند.

Work loadهای sdk به شرکت مایکروسافت این امکان را داده که بدون افزایش دادن سایز SDK بتواند انواعی از اپلیکیشن‌ها را پشتیبانی کند. این ویژگی در حقیقت در این نسخه، جایگزین monolithic  شده است.

این قابلیت در پلتفرم دات نت 6 به روزرسانی شده‌ و در اختیار کاربران و برنامه نویسان قرار داده شده است. بنابراین می‌تواند فهرستی از به روزرسانی‌ها را در اختیار توسعه‌ دهندگان مختلف قرار دهد. یکی دیگر از نکاتی که لازم است در این بخش به آن اشاره شود این است که در فهرستی که به توسعه‌ دهندگان نشان داده می‌شود به آنان اعلام می‌گردد که کدام یک از workloads ها در حال حاضر، نصب شده‌اند.


ابزارهای اعتبار سنجی، محافظ­های شخصی سازی شده

در این پلتفرم، ابزارهای مختلفی نیز برای اعتبار سنجی پکیج‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این دسته از ابزارهای اعتبار سنجی، توسعه‌ دهندگان را قادر می‌سازند تا بتوانند هماهنگی و سازگاری و اعتبار پکیج‌ها را به‌ طور کامل و دقیق مورد بررسی قرار دهند. از طرف دیگر در این نسخه از تعداد آنالیز کننده‌های بسیاری استفاده شده‌ است که در بیشتر موارد، برای پلتفرم کامپایلر Roslyn مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی دیگر از نکاتی که لازم است در زمینه این پلتفرم در نظر داشته باشید این است که در این سیستم، محافظ‌های شخصی‌ سازی شده‌ بیشتری به‌ کار گرفته شده‌ است. این امکانات، برای آنالیز کننده‌های سازگاری پلتفرم در SDK ، فعال‌ سازی شده‌اند.

لازم به ذکر این نکته است که در صورتی‌ که از فرم ویندوز استفاده کنید می‌توانید یک فونت را به‌ صورت پیش‌ فرض برای کل اپلیکیشن، تنظیم نمایید.

در نسخه دات نت ۶ هم‌چنین، یک مولد سورس کد مطرح شده‌ است که می‌تواند زمان شروع و حاظه شخصی را کاهش دهد.

امکان و قابلیت پشتیبانی از open SSL3 نیز، یکی دیگر از ویژگی‌های این نسخه به شمار می‌رود. از این قابلیت می‌توانید برای اجرای عملیات رمز نگاری در سیستم لینوکس استفاده کنید. بهبود یافتن قابلیت open Telemetry از دیگر ویژگی‌های این نسخه تازه، است.

 

دوره آموزشی که شاید شما به آن علاقه داشته باشید : آموزش گیت و گیت هاب برای ورود به بازار کار


بهبود در قابلیت Hot Reload در دات نت 6

یکی دیگر از ویژگیهای جدید دات نت 6 بهبود و توسعه‌هایی است که شرکت مایکروسافت در قابلیت Hot Reload انجام داده است. این قابلیت به کاربران مختلف این امکان را می‌دهد تا بتوانند در هنگام اجرا کردن کدهای مختلف، آن‌ها را ویرایش کنند. در طی این فرایند،  لازم نیست کاربران، اجرای برنامه‌ها را متوقف سازند.

از طرف دیگر این امکان فراهم‌ شده که کاربران بتوانند قابلیت Hot Reload را برای مجموعه گسترده‌ای از اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار دهند. از جمله این اپلیکیشن‌ها می‌توان به WPF و فرم‌های ویندوز اشاره کرد و یا اپلیکیشن‌های کنسول و تمامی فریم ورک‌هایی را نام برد که بر روی core CLR اجرا و پیاده‌سازی می‌شوند.


جمع بندی

در نسخه دات نت 6 افزونه‌های بسیار زیادی توسعه پیدا کرده ‌و یا بهبود داده شده‌اند. این سیستم برای بسیاری از افراد مناسب است. به ویژه برای افرادی که به‌ تازگی، می‌خواهند از دات نت استفاده کنند، مزایای زیادی دارد. با استفاده از این نسخه، می‌توانید بسیاری از اپلیکیشن‌های تجاری و یا سازمانی را توسعه‌ دهید. از طرف دیگر، این نسخه، نوعی فریم ورک بسیار مناسبی است که از طریق آن می‌توانید به توسعه‌ اپلیکیشن‌های ابری اقدام نمایید. شرکت مایکروسافت با طراحی و توسعه دات نت 6 توانسته عملکرد حلقه داخلی را بهبود قابل‌ توجهی بدهد و از این طریق نقش بسیار مؤثری در برآورده کردن انتظارات و پاسخگویی به توقعات کاربران داشته باشد.